Ile mam czasu na złożenie wniosku o odszkodowanie?

Czas – pojęcie, które było przedmiotem wielu rozważań filozoficznych. Ty jednak zadaj sobie dzisiaj dwa najważniejsze pytania. Po pierwsze ile mam czasu na złożenie wniosku o odszkodowanie? Po drugie  jak sprawdzić czas opóźnienia mojego lotu?

Domyślamy się, że zacząłeś czytać ten artykuł, bo zapewne miałeś problematyczny lot i zastanawiasz się od czego zacząć i czy jeszcze jest… czas.  Dlatego chcemy dziś w kilku słowach powiedzieć Ci o tych dwóch ważnych kwestiach związanych właśnie z czasem, w ramach odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot.

 

Ile mam czasu na złożenie wniosku o odszkodowanie?

 

  1. Roszczenia o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot także ulegają przedawnieniu (patrz pkt.3). W Polsce dzieje się to już po 12 miesiącach od daty lotu. To oznacza, że masz rok na rozpoczęcie procedury, a w szczególności procedury sądowej, która przerywa bieg przedawnienia. W tym czasie musimy skutecznie wezwać przewoźnika do zapłaty. Idąc dalej, jeśli linia lotnicza nie spełni naszego żądania zapłaty złożymy pozew w sądzie.  
  2. Zatem ile czasu na złożenie wniosku o odszkodowanie w praktyce?  Około 11 miesięcy od daty lotu.
  3. Zgodnie z przepisem art. 778 Kodeksu cywilnego roszczenia związane z umową przewozu przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu (opóźniony lot), a gdy przewóz nie został wykonany (odwołany lot) – od dnia kiedy miał być wykonany. Roczny termin przedawnienia potwierdził również w swojej uchwale z dnia 17 marca 2017 Sąd Najwyższy, w sprawie o sygn. akt: III CZP 111/16
  4. Nie zwlekaj! Czas szybko mija i już za chwilę przedawnią się roszczenia rozpoczynające poprzedni sezon wakacyjny.

 

Jak policzyć czas opóźnienia?

 

  1. Jeśli wylot samolotu opóźnia się sprawdź UWAGA! jaka jest pierwotnie planowana godzina przylotu.
  2. Dlaczego? Do wyliczenia opóźnienia rejsu będziemy brali pod uwagę planowany przylot Twojego lotu na lotnisko docelowe do rzeczywistego czasu przylotu. Jeżeli różnica wynosi minimum 3 godziny przysługuje Ci odszkodowanie. Zauważ – nie pytamy Cię, o której wystartowałeś.
  3. Po wylądowaniu na lotnisku docelowym koniecznie sprawdź godzinę. I tu ważna kwestia, zwróć uwagę na czas, kiedy obsługa otwiera drzwi samolotu. Moment, kiedy faktycznie mogliśmy opuścić maszynę jest tym ostatecznym, branym pod uwagę przy wyliczeniu. Liczy się bowiem czas umożliwienia pasażerom opuszczenia samolotu, a nie czas przyziemienia. Czemu o tym wspominamy? Często nasi Klienci mówią, że samolot spóźnił się “około 3 godzin”, “chyba było 3 godziny”. Zatem, te kilka minut, kiedy maszyna kołuje po pasie startowym lub czekamy na podstawienie autokaru mogą okazać się kluczowe w ramach ubiegania się o odszkodowanie.
  4. Nie jesteś pewien ile opóźnił się Twój lot? Kliknij tutaj i zweryfikuj to z nami.
  5. Oprócz czasu ważne są też inne kwestie np. przyczyny opóźnienia. Nie znasz szczegółów? Koniecznie zadzwoń lub napisz i opowiedz nam co się wydarzyło.

 

Jeśli zastosujesz się do naszych powyższych wskazówek, zwiększysz swoje szanse na uzyskanie odszkodowania. Jeśli interesujesz się tematem odszkodowań to prawdopodobnie zdarzył Ci się problematyczny rejs i zastanawiasz się co z tym zrobić. Możemy Ci pomóc a w tym celu kliknij tutaj lub wyślij nam maila na adres kontakt@do600euro.pl. Powiemy Ci jak skutecznie i bezproblemowo możesz zyskać nawet 600 euro!

To tylko kwestia czasu… 🙂