O przyczynach opóźnień czyli za co powinna zapłacić linia lotnicza

Opóźnienie samolotu, historia jakich wiele… Pamiętam taką sytuację sprzed kilku lat. Wracaliśmy z wakacji z jednej z greckich wysp. Trzymali nas na lotnisku dłużej o 4 godziny. Ponieważ było późne popołudnie wszyscy naprawdę byli już głodni i zmęczeni. Opóźnienie samolotu wynosiło już ponad 3 godziny, więc musieliśmy wydać dodatkowe pieniądze na posiłek! Przecież nie mogliśmy trzymać głodnych dzieci w nieskończoność…

Co tak naprawdę się wydarzyło? Kapitan w samolocie poinformował, że maszyna,  którą mieliśmy lecieć miała zbyt duży zapas paliwa i musiało być “zrzucone” na lotnisku. Jednak lotnisko akurat miało z tym jakiś problem wobec tego cała procedura znacznie się przedłużyła niż standardowo to trwa. Czy tak było? Pewnie tak…

Czy należały nam się odszkodowania? Oczywiście, że tak, gdyż były to operacyjne sprawy przewoźnika. Niestety wówczas nie wiedzieliśmy nic o odszkodowaniu za opóźniony lot. Szczęśliwi, że już wreszcie odlatujemy nawet nie pomyśleliśmy, że za to zdarzenie przysługiwało nam łącznie 1600 EUR (4 osoby po 400 Euro) czyli lekko licząc po dzisiejszym kursie 6 700 PLN. Praktycznie za darmo wakacje 🙂

 

Tyle wstępu a teraz o przyczynach:

Przede wszystkim wyjaśnijmy jakie problemy najczęściej powodują opóźnienie samolotu podczas podróży:

 

Co faktycznie zwalnia przewoźnika z odpowiedzialności, a za co zapłacić musi?

Problemy techniczne z samolotem

Przewoźnik musi wypłacić odszkodowanie. Usterki wykryte podczas przeglądu, konserwacji maszyny są nieodłącznym elementem działalności linii lotniczej. Nie mogą być zatem uznane za okoliczność nadzwyczajną.

Operacyjne np. ograniczenia w czasie pracy załogi.

Zdecydowanie zapewnienie zasobów w postaci załogi jest związane z działalnością linii lotniczej. Nawet jeśli wiadomo, że ilość godzin pracy załogi jest ograniczona (jak w wielu innych zawodach) to po stronie przewoźnika jest ich zapewnienie aby zrealizować Twój rejs. To więc nie jest nic nadzwyczajnego i można to przewidzieć. Możemy ubiegać się o odszkodowanie.

Warunki pogodowe

Warunki atmosferyczne, które uniemożliwiają bezpieczną podróż są okolicznością zwalniającą przewoźnika z wypłaty odszkodowania. Są nieprzewidywalne i zewnętrzne więc przewoźnik nie może mieć na nie wpływu. Niewielki deszcz nie będzie oczywiście przeszkodą ale już burza, śnieżyca czy mgła, które w znacznym stopniu utrudniają widoczność i zagrażają bezpieczeństwu lotu już tak.

Ograniczenia w ruchu na lotnisku

Co tu mogło się wydarzyć? Pamiętasz może historie z ostatnich kilku miesięcy kiedy samolot zamiast wystartować stoczył się z pasa startowego, lub inna gdzie zsunął się z klifu? To m.in. powoduje ograniczenia w ruchu. Lotnisko w całości lub części jest wówczas zamykane dla ruchu powietrznego. Inne przykłady to uszkodzony pas startowy. Domyślasz się, że odszkodowanie nie przysługuje, gdyż przewoźnik nie mógł tego przewidzieć.  

Przypadki medyczne

Jeśli pilot zasłabł przed odlotem, lub w trakcie lotu, któryś z pasażerów źle się poczuł i sytuacja była na tyle groźna, że Twój samolot musiał mieć międzylądowanie na innym lotnisku to odszkodowanie również nie przysługuje Ci.

Opóźnienie samolotu z poprzedniego rejsu

Ta sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, gdyż wiadomo, że jeden opóźniony samolot  może mieć wpływ na inne zaplanowane tego dnia rejsy. Jednak ten łańcuch nie może przecież trwać w nieskończoność. Linia lotnicza jest zobowiązana do zapewnienia zasobów w jak najkrótszym czasie. Jednak do końca nie wiadomo jaki jest właściwy czas i tutaj każde zdarzenie jest poddawane indywidualnej ocenie i analizie. Nie da się ustalić jednej wersji dla wszystkich zdarzeń bo też okoliczność, która miała miejsce wcześniej może mieć różny charakter. Zatem jeśli Twój lot opóźni się w wyniku opóźnionego innego lotu najlepiej jeśli zgłosisz do nas ten przypadek, a my przeanalizujemy kolejno te zdarzenia.

Awarie systemów lotniska

Tego faktu nie mógł z pewnością przewidzieć Twój przewoźnik zatem za to opóźnienie nie należy Ci się odszkodowanie.

 

Opóźnienie samolotu

Opóźnienie samolotu

 

Podsumowując:

Powyższa lista zdecydowanie nie wyczerpuje wszystkich scenariuszy, jednak daje pewien pogląd z jakimi sytuacjami możemy się spotkać. W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, że okoliczności odnoszą się do opóźnionych lub odwołanych lotów.

W przypadku overbookingu, kiedy nie wpuszczono Cię na pokład z uwagi na zbyt małą ilość miejsc w samolocie, odszkodowanie przysługuje Ci bezdyskusyjnie.

Należy pamiętać, iż bez względu na okoliczności nadal masz prawo do opieki, zwrotu kosztów biletu czy lotu alternatywnego, więc nawet w przypadku nadzwyczajnych okoliczności przewoźnik nie powinien zostawić Cię samemu sobie.

Warto też pamiętać, że to po stronie przewoźnika leży udowodnienie, że opóźnienie samolotu nastąpiło z przyczyn nadzwyczajnych. Ostatecznej oceny dokona ewentualnie właściwy sąd.

Jeśli linia lotnicza nie może udowodnić wystąpienia okoliczności nadzwyczajnych, zwalniających z wypłaty odszkodowania, obowiązana jest pasażerowi zapłacić.  Zatem wymijająco będzie czasem pisać o ograniczeniach służb, problemach związanych z obsługą celną, bezpieczeństwem czy innych mało konkretnych kwestiach “operacyjnych”, nie wskazując bezpośrednio na przyczynę, ani nie dostarczając Ci żadnych dowodów, z nadzieją, że zrezygnujesz z dalszego postępowania.   

Zapamiętaj, że okoliczności nadzwyczajne nie są  związane z normalnym wykonywaniem działalności linii lotniczej. Okoliczności te muszą być nieuniknione, zewnętrzne i nieprzewidywalne.

Dlatego właśnie tak wiele odszkodowań “ucieka” pasażerom. Nie martw się jednak, gdyż po pierwsze przed sądem linia lotnicza będzie musiała dowody pokazać, a jeśli ich nie ma, to prostu przegra sprawę. Po drugie, zawsze możesz zwrócić się do nas z prośbą o zweryfikowanie korespondencji z przewoźnikiem i jeśli zechcesz, na dalszym etapie poprowadzenie sprawy na nasz koszt.

Mam nadzieję, że przybliżyliśmy Tobie temat przyczyn i odpowiedzialności przewoźnika.

Jeśli potrzebujesz więcej naszej pomocy w sprawie odszkodowania lub masz pytania to kliknij tutaj.

Miłego dnia!