Odszkodowanie za lot – obalamy mity

Jeśli chodzi o odszkodowanie za lot, w trakcie współpracy z pasażerami pojawiło się wiele wątpliwości, dotyczących ubiegania się o odszkodowanie. Można wręcz powiedzieć, że wśród pasażerów krążą MITY, w jakich to sytuacjach można, lub nie można dostać dodatkową gotówkę na ekstra wydatki za trudy w podróży lotniczej.

Dziś rozwiewamy największe mity aby pasażerowie mieli pełny obraz sytuacji i nie stracili swojej szansy na odszkodowanie!

 

odszkodowanie za lot

 

MIT 1  – To nie ja zapłaciłem za bilet więc odszkodowanie za lot się nie należy

Duży błąd! Nie ma znaczenia kto zapłacił za bilet, gdyż odszkodowanie za lot przysługuje pasażerowi, który stawił się na odprawę (przypominamy, że nie później niż 45 min. przed ogłoszoną godziną odlotu). To bardzo dobra wiadomość szczególnie dla osób podróżujących biznesowo!  Tak więc jeśli płatnikiem Twojego opóźnionego lotu był pracodawca lub inna firma śmiało możesz ubiegać się o odszkodowanie.

 

MIT 2 – Wniosek składam do biura podróży – przecież to ono organizowało mój wyjazd…

Niestety nie! Za Twój lot odpowiada przewoźnik i to do niego należy adresować reklamację.  

Biuro podróży jest tylko pośrednikiem pomiędzy Tobą a linią lotniczą. Owszem, rezerwuje dla Ciebie miejsce w samolocie, ale  Rozporządzenie (WE) 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.02.2004 roku, na podstawie którego przysługuje Ci odszkodowanie mówi o obowiązkach linii lotniczej, a nie organizatora wypoczynku.

Jednocześnie warto wspomnieć, że jeśli masz zastrzeżenia co do Twojego wypoczynku (hotel, pokój, plaża, wyżywienie itd) to w tym wypadku również możemy pomóc Ci uzyskać odszkodowanie od organizatora. Tu działamy wówczas na podstawie Tabeli Frankfurckiej.

 

MIT 3 – Odmowa linii zamyka sprawę

Nic podobnego! Przewoźnicy bardzo często odmawiają wypłaty odszkodowania na etapie polubownym, powołując się na okoliczności nadzwyczajne. Oczywiście są różni przewoźnicy i różne sposoby ich działania. Część z tych “mniej renomowanych” stosuje metodę spychologii:) Mamy wiele spraw, gdzie naszym Klientom linia lotnicza odmówiła wypłaty odszkodowania, a my to odszkodowanie wywalczyliśmy. Jednym z wielu przykładów jest lot LH 1379 z 26.10.2017. Cześć pasażerów otrzymała odpowiedź odmowną. Dopiero nasza dalsza interwencja pozwoliła zamknąć sprawę. Dlaczego tak się dzieje? Mianowicie dlatego, że ciężar udowodnienia okoliczności leży po stronie przewoźnika, więc jeśli wkraczamy do gry, przewoźnik wie, że nie zrezygnujemy tak szybko. Na etapie postępowania sądowego nie wystarczy powiedzieć, że były okoliczności nadzwyczajne. Ich zaistnienie trzeba jeszcze udowodnić. Jeśli na etapie polubownym nie zobaczymy dowodów to złożymy pozew w sądzie.  

Wiecej na ten temat przeczytasz na naszym artykule https://do600euro.pl/o-przyczynach-opoznien-czyli-zaplacic-linia-lotnicza/

 

MIT 4 – Nie chcę sprawy sądowej – nie mam czasu biegać do sądu

Pewnie, że nie masz! I w ogóle nie będziesz musiał się tym zajmować. Umowa pomiędzy nami jest tak skonstruowana, że do sądu będziemy biegać tylko my! Przecież nie po to powierzyłeś nam sprawę, żeby teraz fatygować się osobiście! Postępowanie sądowe jest niezwykle sformalizowane, więc lepiej zostawić to prawnikom, aniżeli polec na drobnym uchybieniu formalnym.

 

MIT 5 – Kupiłem bilet u pośrednika – to do niego będę składał wniosek o odszkodowanie za lot

Tracisz czas! Pośrednicy tylko sprzedali Ci bilet – to nie oni odpowiadają za Twój lot. Zatem nie fatyguj się do pośrednika, gdyż on nie będzie mógł Ci pomóc. O wypłacie odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot może zdecydować wyłącznie linia lotnicza. Żądanie zapłaty odszkodowania musi być zatem skierowane do przewoźnika lotniczego, realizującego dany lot.

 

MIT 6 – Linia zapewniła mi hotel i voucher to już wszystko co mogę otrzymać

Oj nie nie nie! To, że zapewniono Ci hotel i dostałeś voucher na posiłki należy do obowiązków przewoźnika i nie ma nic wspólnego z odszkodowaniem za opóźniony czy odwołany lot. Prawo do odszkodowania wynika z przepisu Art. 7 ust. 1 Rozporządzenia EU nr 261/200r, natomiast prawo do opieki (posiłki, napoje, ew. zakwaterowanie czy transport do hotelu) przewiduje Art. 9 ust. 1 w/w Rozporządzenia. Prawo do opieki nie wyklucza zatem prawa do odszkodowania. Warto o tym pamiętać!

 

MIT 7 – Linia lotnicza to ogromna firma – nie ma szans taki zwykły pasażer jak ja.

Skąd to błędne przekonanie? Szansę ma absolutnie każdy pasażer jednak nie wszyscy po prostu czują się na siłach aby to zrobić samodzielnie lub zwyczajnie nie mają czasu się tym zająć. Można wynająć prawnika ale to sporo kosztuje, a i opłata pobierana jest z góry. U nas możesz czuć się komfortowo, bo nasze wynagrodzenie otrzymamy tylko w przypadku sukcesu! Nasi prawnicy zrobią wszystko abyś wygrał bo płacisz im dopiero po wpływie odszkodowania na konto. Nie ponosisz również kosztów opłaty sądowej od pozwu – wszystko bierzemy na siebie. Zatem widzisz – zupełnie bez stresu i nie marnując swojego czasu Ty również możesz uzyskać odszkodowanie za lot.

 

MIT 8 – Jak złożę wniosek o odszkodowanie za lot to trafię na „czarną listę” przewoźnika

Nie istnieje coś takiego jak “czarna lista” u przewoźnika. Tysiące pasażerów w całej Europie korzystają ze swojego prawa do odszkodowania, które wynika z Rozporządzenie (WE) 261/2004  Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.02.2004 roku . To właśnie na tej podstawie możesz uzyskać od 250 do 600 EUR. Zatem śmiało składaj wniosek jeśli przydarzyły Ci problemy z lotem.

 

MIT 9 – Muszę iść ze sprawą najpierw do ULC

Naprawdę chcesz czekać na decyzję ULC, dzięki której nic nie zyskasz? Urząd Lotnictwa Cywilnego jest wprawdzie instytucją, która jest uprawniona do rozpoznawania reklamacji związanych z opóźnionym lub odwołanym lotem ale ULC stwierdza jedynie naruszenie przepisów przez przewoźnika i ewentualnie nakłada na niego karę finansową. Nałożona kara finansowa nie jest jednak płacona Tobie, a w uproszczeniu, zasila Skarb Państwa.

Nawet gdyby ULC nałożyło na przewoźnika obowiązek naprawienia szkody – wypłatę odszkodowania na Twoją rzecz – to i tak nie da się jej egzekwować. Decyzja ULC może stanowić jeden z dowodów ale aby skutecznie móc wyegzekwować zapłatę przez linię lotniczą musisz mieć orzeczenie sądowe, które po nadaniu klauzuli wykonalności, może być egzekwowane, oczywiście w ostateczności, przez komornika sądowego.

Mam nadzieję, że rozwialiśmy większość Waszych wątpliwości a jeśli potrzebujecie naszego wsparcia w sprawie lotu to zapraszamy do kontaktu