Odwołany lot? Skorzystaj z naszego poradnika

Miałeś problemy w podróży i chcesz wiedzieć czy przysługuje Ci odszkodowanie za odwołany lot ? Dzisiaj postaramy się w kilku  punktach rozwiać Wasze najczęstsze wątpliwości dotyczące należnego odszkodowania.

Odwołany lot

odszkodowanie za odwołany lot

CZAS

Jeśli o odwołaniu lotu dowiedziałeś się np. na 10,7,5,3 dni wcześniej lub o zgrozo! na lotnisku to masz prawo do odszkodowania! Przewoźnik ma prawo odwołać lub przełożyć Twój lot na 14 dni przed odlotem.

 

INNE PROFITY

Przewoźnik zaproponował Ci lot w dniu następnym, jednocześnie zapewniając hotel i wyżywienie? Świetnie, gdyż zapewnienie Ci opieki to jego obowiązek. To nie zwalnia jednak linii lotniczej z wypłaty odszkodowania! Pamiętaj, że vouchery, zniżki i inne rabaty  po stronie linii lotniczej to tylko mały, dodatkowy bonus dla Ciebie!  Zupełnie inną historią jest odszkodowanie za odwołany lot, które wynika z odrębnego Rozporządzenia UE.

 

POWRÓT „NA WŁASNĄ RĘKĘ

Przewoźnik zaproponował Ci nowy lot za 3 dni? Ale Ty rezygnujesz z tej opcji, nie możesz przecież spędzić w tym miejscu kolejnych dni bo jutro musisz być w pracy. Kupujesz więc droższy bilet u innego przewoźnika i wracasz na własną rękę. Dostajesz oczywiście zwrot za bilet. I co dalej?

Zwrot ceny biletu należy Ci się niezależnie od odszkodowania za odwołany lot! Pamiętaj, że przewoźnik ma 3 godziny a nie 3 dni!!! aby dowieźć Cię do lotniska docelowego a odszkodowanie ma zrekompensować Twoje straty wynikające z opóźnienia (np. kupno droższych biletów)

 

PRZYCZYNA

Jeśli nie poleciałeś z przyczyn technicznych (np. usterka samolotu ), operacyjnych ( np. nie dojechał pilot)  masz prawo ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot. Jeśli jednak start samolotu uniemożliwiła szalejąca burza śnieżna, strajk obsługi lotniska lub inna przyczyna niezależna od Twojego przewoźnika odszkodowanie wówczas nie przysługuje. Oczywiście przy locie odwołanym na 5 czy 2 dni wcześniej z całą stanowczością przyczyny pogodowe możemy wykluczyć 🙂

 

ILE SIĘ NALEŻY

To zależy od trasy lotu. Jeśli Twój lot do punktu docelowego w linii prostej wynosił do 1500 km możesz uzyskać 250 euro. Na trasie od 1500 km do 3500 km należy Ci się 400 euro. Gdyby Twój lot miał powyżej 3500 km należy Ci się 600 euro.

 

TO PRACODAWCA PŁACIŁ ZA MÓJ BILET

Nie ma znaczenia kto zapłacił za bilet! Tobie jako pasażerowi przysługuje prawo do odszkodowania.

 

Jeśli potrzebujesz więcej naszej pomocy w sprawie odszkodowania za odwołany lot lub masz pytania to kliknij tutaj.