Opóźniony lot – podstawa prawna
Podstawą prawną żądania odszkodowania za opóźniony lot jest Rozporządzenie (WE) 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.02.2004 roku. Ten jakże ważny dla nas akt prawny określa wysokość kwoty odszkodowania, jaka Ci przysługuje. Oczywiście w zależności od czasu opóźnienia, długości trasy lotu oraz przyczyn. Stanowi o Twoich prawach i obowiązkach ale także obowiązkach przewoźnika lotniczego. Przede wszystkim w zakresie zarówno opóźnionych lotów, a także odwołanego lotu, overbookingu czy opóźnionego lotu z przesiadką. Na tej podstawie możesz uzyskać od 250 do 600 EUR.
Opóźniony lot czy odwołany?
Jako ciekawostkę powiemy Ci, że inną ważną podstawą dochodzenia odszkodowania za opóźniony lot, a chyba nawet ważniejszą, jest wyrok Europejskiego Trybunał Sprawiedliwości. Wyrok z dnia 19 listopada 2009 w połączonych sprawach oznaczonych sygn. akt: C-402/07 i C-432/07. Co do zasady bowiem Rozporządzenie EU nr 261/2004 miało dotyczyć odszkodowań jedynie za odwołany lot. I tu niespodzianka :-). Zgodnie z uzasadnieniem do powołanego powyżej wyroku ETS, opóźnienie lotu o więcej niż 3 godziny zostało zrównane z odwołaniem lotu. Trybunał uznał bowiem, że niedogodności związane z opóźnieniem lotu o więcej niż 3 godziny są porównywalne do tych przypadków gdy lot zostaje odwołany. Oczywiście w pełni przychylamy się do przedstawionego przez ETS stanowiska:)
Ile mam czasu?
Czy wizja zrekompensowania sobie problemów w podróży kwotą od 250 do 600 Euro wydaje Ci się kusząca? Na pewno tak! Szczególnie, że dodatkowej gotówki na nasze potrzeby nigdy za wiele!
Pamiętaj jednak, że roszczenia o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot ulegają przedawnieniu. Dowiedz się, że zgodnie z przepisem art. 778 Kodeksu cywilnego roszczenia z umów przewozu osób, w tym przewozu lotniczego, przedawniają się z upływem roku. Uwaga! – roku od dnia wykonania przewozu (opóźniony lot). A gdy przewóz nie został wykonany (odwołany lot) – od dnia kiedy miał być wykonany. Co istotne – roczny termin przedawnienia potwierdził również w swojej uchwale z dnia 17 marca 2017 Sąd Najwyższy, w sprawie o sygn. akt: III CZP 111/16.